Våra politiker

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och har det övergripande ansvaret för all kommunal verksamhet.

Telefon:
0451-26 70 00

Postadress:
Hässleholms kommun, Kommunfullmäktige
281 80 HÄSSLEHOLM

Länkar:
http://www.hassleholm.se/kommun-och-politik/politik-och-demokrati/moten-kallelser-och-protokoll/kallelser-och-protokoll.html

Uppdrag (94 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Berg Erik Moderata samlingspartiet Ordförande 1
Nilsson Irene Arbetarepartiet-Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 2
Jönsson Patrik Sverigedemokraterna 2:e vice ordförande 3
Nilsson Hanna Sverigedemokraterna Ledamot 4
Wallentheim Lena Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 5
Bengtsson Lina Moderata samlingspartiet Ledamot 6
Berggren Ulf Sverigedemokraterna Ledamot 7
Fors Joachim Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 8
Larsson Stefan Moderata samlingspartiet Ledamot 9
Heil-Utbult Erika Kristdemokraterna Ledamot 10
Chehade Mohamed Vänsterpartiet Ledamot 11
Widmark Björn Folkets Väl Ledamot 12
Edwall Anders Centern Ledamot 13
Lundh Sven Sverigedemokraterna Ledamot 14
Haraldsson Thomas Liberalerna Ledamot 15
Lottsfeldt Susanne Sverigedemokraterna Ledamot 16
Johnsson Axel Moderata samlingspartiet Ledamot 17
Welinder Christer Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 18
Olsson Roger Sverigedemokraterna Ledamot 19
Nilsson Lena Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 20
Widmark Urban Moderata samlingspartiet Ledamot 21
Peltonen Johan Sverigedemokraterna Ledamot 22
Öhman Dolores Miljöpartiet de gröna Ledamot 23
Petersson Benny Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 24
Sjöstrand Hanna Sverigedemokraterna Ledamot 25
Caesar Christer Kristdemokraterna Ledamot 26
Olsson Katarina Vänsterpartiet Ledamot 27
Herslow Ernst Folkets Väl Ledamot 28
Pålsson Anna Centern Ledamot 29
Eroldsson Charlotta Moderata samlingspartiet Ledamot 30
Thurn Paul Sverigedemokraterna Ledamot 31
Asterman Connie Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 32
Lindholm Jens Sverigedemokraterna Ledamot 33
Lindell Thomas Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 34
Nilsson Torsten Moderata samlingspartiet Ledamot 35
Talmid Daniel Sverigedemokraterna Ledamot 36
Olsson Enochsson Agneta Liberalerna Ledamot 37
Jarl Meta Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 38
Holmberg Torgny Sverigedemokraterna Ledamot 39
Segerstein Margreth Moderata samlingspartiet Ledamot 40
Nilsson Anita Sverigedemokraterna Ledamot 41
Jarl Tilde Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 42
Berneblad Simon Kristdemokraterna Ledamot 43
Krabbe Nellie Vänsterpartiet Ledamot 44
Widmark Barnekow Ulrika Folkets Väl Ledamot 45
Johnsson Ann-Kristine Centern Ledamot 46
Dolkow Jonny Sverigedemokraterna Ledamot 47
Karlsson Joakim Moderata samlingspartiet Ledamot 48
Wallentheim Anna Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 49
Jönsson Vaerge Mikkel Sverigedemokraterna Ledamot 50
Dahlberg Andreas Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 51
Tönning Cecilia Sverigedemokraterna Ledamot 52
Ero Monica Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 53
Olsson Karina Sverigedemokraterna Ledamot 54
Heinonen Axel Moderata samlingspartiet Ledamot 55
Albinsson Sverre Sverigedemokraterna Ledamot 56
Nilsson Thomas Liberalerna Ledamot 57
Svensson Stefan Kristdemokraterna Ledamot 58
Åkeborn Magnus Vänsterpartiet Ledamot 59
Lindahl Ola Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ledamot 60
Sabani Arberesha Miljöpartiet de gröna Ledamot 61
Nyman Ingrid Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 62
Andersson Jonas Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 63
Olausson Ann Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 64
Wallentheim Anders Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 65
Knutsson Sofia Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 66
Thurn Åsa Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 67
Nilsson Ulf Arbetarepartiet-Socialdemokraterna Ersättare 68
Olsson Magnus Centern Ersättare 69
Karlström Gustaf Centern Ersättare 70
Johansson Jacob Folkets Väl Ersättare 71
Klein Jonas Folkets Väl Ersättare 72
Lådö André Kristdemokraterna Ersättare 73
Lindqvist Margaretha Kristdemokraterna Ersättare 74
Hortlund Maria Liberalerna Ersättare 75
Brandt Per Liberalerna Ersättare 76
Hansson Hans-Göran Miljöpartiet de gröna Ersättare 77
Syri Josefin Miljöpartiet de gröna Ersättare 78
Thulin Lynn Moderata samlingspartiet Ersättare 79
Åberg Linnér Erik Moderata samlingspartiet Ersättare 80
Novotny Andreas Moderata samlingspartiet Ersättare 81
Johansson Sebastian Moderata samlingspartiet Ersättare 82
Persson Bo Moderata samlingspartiet Ersättare 83
Breisch Ken Sverigedemokraterna Ersättare 84
Andersson Mats Sverigedemokraterna Ersättare 85
Holmberg Harriette Sverigedemokraterna Ersättare 86
Knutsson Tony Sverigedemokraterna Ersättare 87
Vidigsson Lars Sverigedemokraterna Ersättare 88
Ekvall Mats Sverigedemokraterna Ersättare 89
Ringdahl Jan Sverigedemokraterna Ersättare 90
Ströberg Emilie Sverigedemokraterna Ersättare 91
Moberg Ulrik Sverigedemokraterna Ersättare 92
Bäckman Pierre Vänsterpartiet Ersättare 93
Peterson Anita Vänsterpartiet Ersättare 94